Политика

Надумали взяти гроші в борг під розписку? А ви цікавились можливістю захистити інтереси боржника?

Ви знаєте, як правильно скласти розписку, щоб збільшити вірогідність повернення займу? Вам відомо щось про нотаріальний Договір позики грошей?

Відповіді на ці питання ви знайдете у викладеному нижче матеріалі, а в додатку зразок коректно складеної розписки.

Мене звати Вікторія Земцева, я журналіст агенції новин. Майже кожний, іноді цікавиться можливістю взяти гроші в борг. Я вирішила дослідити явище боргових розписок на предмет вичерпної юридичної сили і ознак правильно складеного документу.

Щоб розкрити тему з професійної точки зору, я записалась на консультацію до приватного нотаріуса Володимира Чуловського. Фахівця обирала за цікавими матеріалами, які він викладає на власному сайті та соціальній мережі Facebook. Далі до вашої уваги навожу відповіді приватного нотаріуса В.А. Чуловського на мої питання.

Пане Володимире, розкажіть, будь ласка, чи є конкретний Закон або регулююча норма щодо укладання боргових розписок між фізичними особами?

Зазвичай всім здається, що взяти гроші в борг у родичів чи друзів легше і надійніше, ніж оформити кредит в банку. Цьому є логічне пояснення, бо таким чином боржнику не потрібно сплачувати відсотки, страхувати ризики. Та все ж розписка - це гарантія впевненості у поверненні коштів, тому що коли йде мова про гроші, стосунки чомусь швидко псуються. Розписка - це саме той документ, що підтверджує передачу й одержання грошей, матеріальних цінностей, документів та інших цінних речей певною установою чи приватною особою. Звичайно ж, є також нормативні акти, що чітко визнають розписку як документ з юридичною силою. Все подібні питання регулюються Цивільним кодексом України.

Як відрізнити халатно складений документ від повної та точно укладеної розписки?

Перш за все, важливо правильно вказати назву документа – «Розписка про отримання грошей».

  • Прізвище, ім’я, по батькові сторін угоди – тобто того, хто дає в борг (позикодавця) і того, хто бере в борг (позичальника).
  • Ідентифікаційні дані позичальника: паспортні дані, коли і ким документ був виданий, реєстраційний номер облікової картки платника податків.
  • Сума коштів чи інший предмет позики (цифрами та прописними літерами).
  • Валюта та порядок повернення.
  • Термін позики.
  • Дата та місце складання розписки про передачу грошей або інших предметів позики.
  • Особистий підпис Позичальника і Позикодавця.

Рекомендую за потреби вказати необхідність виплачуватися відсотки. Але у будь-якому разі, згідно з законом (відповідно до ч.2 ст.625 та ст.1050 Цивільного кодексу) кредитор, маючи таке бажання, має право вимагати виплати трьох відсотків річних від простроченої суми, якщо не були вказані інші умови. У свою чергу, боржник має виплачувати їх щомісяця, поки не внесе повну суму.

Звертаю увагу на важливий момент!

Я рекомендую додатково вказувати у розписці ПІБ та дані паспорта двох свідків з їх підписами. Це робиться для того, що свідки могли підтвердити факт складання розписки у їхній присутності, в разі якщо позичальник буде заперечувати цей факт та власне, саме отримання коштів (матеріальних цінностей) у борг.

Чи варто звертатися за допомогою до нотаріуса, щоб додати юридичної ваги документу про передачу грошей у борг?

З власного досвіду знаю декілька клієнтів, які хотіли “зекономити” та відмовлялись від порад спеціаліста та нотаріального посвідчення Договору позики. Практично у всіх випадках в таких розписках не вказувалась вся обов'язкова інформація. А іноді, усі домовленості фіксувалися “на словах”, без підписання жодного документу. Звичайно, в майбутньому це викликало певні проблеми у поверненні грошей, а в окремих випадках, повернути кошти в законному порядку було взагалі неможливо.

Поясніть, будь ласка, яка форма розписки має вичерпну “юридичну силу” в суді?

Розписка може отримати юридичну силу після того, як позичальник поставив своє прізвище, ім’я, по батькові, підпис і вказав предмет позики, особливо якщо є свідки. Суддя має розглянути таку розписку в якості доказу. Нотаріально такий документ не посвідчується, тому що у своїй суті має характер угоди, а тому саме для нотаріального посвідчення він повинен бути укладений, як Договір позики грошей.

Тож саме нотаріус, може допомогти оформити факт позики, щоб усунути можливі ризики позикодавця.

Які ваші рекомендації боржнику для захисту своїх інтересів?

Переважна більшість помилково вважають, що розписка - це документ, що відстоює інтереси виключного того, хто надає в борг. Але, при правильному оформленні розписки, можна зменшити ймовірність виникнення неприємних ситуацій і у боржника.

Перш ніж ставити свій підпис, особисто я рекомендую Позичальнику:

  • обов'язково перевірити, чи прописані всі нюанси укладення договору, наприклад відсутність сплати відсотків, валюта повернення коштів, коливання курсу і тд;
  • за умови повернення боргу частинами, при внесенні кожної суми просити Позикодавця написати розписку про їх отримання;
  • переконатися, що в розписці про отримання коштів вказано, що Позикодавець отримав їх від позичальника для погашення боргу;

Виконання таких порад збільшує ймовірність вигідного вирішення питання для Позичальника, у разі виникнення судового звернення.

Володимире Анатолійовичу, існує взагалі альтернатива розписці?

Якщо передбачається борг на невелику суму, то можна врегулювати питання повернення цих коштів звичайною розпискою. Але якщо сума позики значна, все ж варто оформити Договір позики грошей (цінностей) нотаріально. Такий Договір позики, має бути нотаріально посвідченим, зареєстрованим та належним чином укладений.

Що собою являє нотаріальний Договір позики?

Нотаріальний Договір позики - один з видів цивільних зобов’язань, що передбачає передачу майна від однієї особи іншій.

Цей договір містить всі умови, окремі положення, права та обов’язки кожної зі сторін. У цьому і полягає його суть. Також нотаріус має встановити сімейний стан сторін по договору позики, щоб у разі необхідності вимагати згоду другої особи із подружжя.

Законодавство дає повне визначення Договору позики в ч.1 ст.1046 ЦК України.

Якщо борг не був повернений вчасно, за наявності нотаріального Договору позики, особа, що позичила кошти має право звернутися до нотаріуса для вчинення виконавчого напису нотаріуса, як позасудовий спосіб виконання зобов’язання.

Якщо виникла необхідність звернення до суду для отримання коштів, що були видані в борг під розписку, які документи потрібно підготувати?

Для початку необхідно підготувати позов з урахуванням позовних вимог, відсотків, штрафів, а також зробити копії розписки й претензії. Як правило, боржники намагаються розтягнути у часі цей процес, відмовляючись від факту складання розписки, та вимагають проведення експертизи. А це, до речі, робиться за їх власні кошти. Але навіть якщо відбувається процес експертизи, боржник не може вільно користуватися одержаними в борг коштами чи іншими матеріальними цінностями, це питання регулюється Законом. Він все одно має виплачувати відсотки за користування чужими грошима.

Ось, правильно складений зразок розписки на позику грошей:

Я, ПІБ (Позичальник), дата і рік народження, який мешкає за адресою: …….

код (реєстраційний номер облікової картки платника податків), номер паспорта, коли і ким він був виданий), даю цю розписку ПІБ (Позикодавцю), дата і рік народження, який мешкає за адресою: …… (реєстраційний номер облікової картки платника податків, номер паспорта, коли і ким він був виданий) про те, що Позичальник отримав від Позикодавця в борг грошову суму в розмірі (розмір боргу прописом), готівковим способом.

Я, ПІБ, зобов’язуюся повернути борг (кому?) ПІБ – у повному обсязі, у сумі 1000 грн. (одна тисяча гривень) у строк до_______ з урахуванням відсотку (без відсотків).

Розписка написана мною власноруч «__» ____ р.

ПІБ Позичальника

(Підпис)

ПІБ Позикодавця.

(Підпис)

Свідок 1 , ПІБ, паспортні дані, адреса, підпис

Свідок 2, ПІБ, паспортні дані, адреса, підпис

Мої власні підсумки щодо феномену Розписок

Після вичерпної консультації приватного нотаріуса Чуловського В.А., розуміємо, що боргова розписка має безліч нюансів, незважаючи на легкість її складання. Такі розписки формуються, як правило, не менше ніж з 6-7 речень. Але від них залежить подальший перебіг подій. Якщо ви хочете, щоб боргова розписка мала юридичну силу, складайте її, обов'язково дотримуючись вищенаведених рекомендацій. Але якщо ви не впевнені в тому, що зможете самостійно це зробити правильно, краще звернутися до нотаріуса, допоможе укласти договір професійно.

Перш за все, боргова розписка захищає права кредитора, і тому саме він має бути зацікавлений у правильному складанні такого документу. Але й боржник має звертати увагу на деталі, щоб уникнути неприємностей з нечесним кредитором.

Київ, березень 2021року

Вікторія Земцева